Atlas toksycznych facetów – Barbara Strójwąs

with Brak komentarzy

Dochodzisz do wniosku, że ciągle przyciągasz toksycznych i nieodpowiednich facetów do siebie? Masz wrażenie, że coś z Tobą nie tak, bo ciągle trafiasz na beznadziejnych facetów? Jest na to rada.

Atlas toksycznych facetów

Książka pokazująca problem bardzo wielu kobiet. W końcu każda z nas chociaż raz miał okazję poznać toksyczną osobę. Co ważne, to że dana osoba jest toksyczna dla Ciebie, nie oznacza, że będzie czy też może być dla kogoś innego. 

Toksyczny facet to osoba, która 

sprawia, że odczuwasz negatywne emocje (lęk, strach, smutek, niepokój czy gniew); nie uznaje twoich potrzeb i nie szanuje twojej prywatności; okłamuje cię i jednocześnie wmawia ci, że to jedynie „mijanie się z prawdą”; sprawia, że twoje poczucie wartości obniża się, a ty zaczynasz tracić wiarę we własne możliwości; wykorzystuje cię finansowo; żeruje na twojej dobroci; stosuje wobec ciebie przemoc (nie tę fizyczną, bo oczywiste jest, że od takiego delikwenta należy trzymać się z daleka, ale jest biernie agresywny, np. karze cię milczeniem); upokarza cię, obraża, nie traktuje z należytym szacunkiem; pogrywa z twoimi uczuciami (czujesz, jakbyś jechała na emocjonalnym rollercoasterze); sprawia, że czujesz się winna, niezależnie od tego, czy faktycznie zrobiłaś coś złego; powoduje, że zaczynasz negować dotychczas wyznawane wartości; przekracza twoje granice i wywołuje w tobie paskudne poczucie dyskomfortu; sprawia, że zaczynasz wątpić w swoją atrakcyjność i masz kompleksy; poznaje twoje słabości, a następnie je wykorzystuje; manipuluje tobą i sprawia, że zaczynasz się zastanawiać, czy aby na pewno wszystko jest z tobą w należytym porządku.


Co w środku?

Książka składa się z kilku części. W pierwszej dzięki analizie przeszłości, można znaleźć odpowiedź na pytanie czemu przyciągasz toksycznych facetów.  Jakie schematy działań, myśli temu towarzyszą.  W drugiej części znajdziemy charakterystyki typowych toksycznych facetów. Specyficzne zachowania, które powinny ostrzec, zapalić lampkę ostrzegawczą i skłonić do ucieczki.  Dodatkowo znajdziemy przykłady z życia wzięte typowych toksycznych facetów.  Trzecia część zawiera informacje, jak i kiedy zakończyć taką toksyczną znajomość. Ponadto, jak poradzić sobie po rozstaniu oraz nauka, jak rozpoznawać mężczyznę, z którym można zbudować szczęśliwy związek. 

Moja opinia 

Książkę czyta się bardzo szybko, ja pochłonęłam ją w kilka godzin. Język jest przystępny i jasny przekaz. Nie znajdziemy tam trudnych naukowych terminów, za to przejrzyste i konkretne informacje i przykłady z życia wzięte, ilustrujące problem.  
Książka jest dla każdej kobiety, która chociaż raz weszła w toksyczną relację. Znajdzie tam pytania, które przybliżą ją do odpowiedzi czemu się tak stało. Pozna atlas toksycznych facetów oraz mechanizmy działań takich mężczyzn.  Pamiętajmy, że nasze wzorce i schematy, które mamy zapisane w podświadomości możemy zmienić dzięki pracy nad sobą!