Atomowe nawyki – James Clear

with Brak komentarzy
Atomowe nawyki - James Clear

„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” James Clear to książka o tym, jak w prosty sposób, dzięki niewielkim zmianom zmienić wiele.

Nawyki

Pewnie większość z nas zna często powtarzane zdanie, że nowy nawyk kształtuje się w ciągu 21 dni. W ciągu tego okresu musimy powtarzać czynność, którą chcemy żeby weszła nam w krew i po tym czasie zostanie już z nami.
„Atomowe nawyki” zachęcają do innego spojrzenia na nawyki. Należy przeanalizować swoje nawyki. Te, które nam nie służą najlepiej oduczyć się. A pożądane wzmocnić i wprowadzić do codziennego życia.

Nawyki są procentem składanym samorozwoju. Codzienna poprawa o 1% w dłuższej perspektywie ma ogromne znaczenie. Nawyki są mieczem obosiecznym. Mogą pracować dla ciebie albo przeciwko tobie, dlatego tak ważne jest zrozumienie detali ich działania.

Atomowe nawyki

James Clear przedstawił inną koncepcję nawyków, niż do tej pory była głoszona. Pokazuje on, w jaki subtelny sposób, kształtować nasze nawyki. Że jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, trzeba zacząć myśleć, jak osoba odżywiająca się zdrowo. Należy wczuwać się co taka osoba by jadła, co by wybierała za produkty.
Bardzo ważne jest nastawienie do rytuałów, zmian, które chcemy wprowadzić. Powinniśmy się nagradzać za postępy, ale nie biczować, jak nam coś nie wyjdzie.

Moja opinia

Książka napisana jest bardzo przyjemnym językiem. Czyta się ją bardzo dobrze. Co więcej zawiera bardzo przydatne i tak proste i zarazem odkrywcze rzeczy odnośnie nawyków. Trzeba pamiętać, że nawyk, który mieliśmy przez 30 lat nie da się go zmienić w kilka dni, to proces. Tak samo procesem jest wyrabianie w sobie nowych nawyków. Krok po kroku a będą widoczne efekty, nie od razu ale za jakiś czas.