Będzie bolało – Adam Kay

with Brak komentarzy

Będzie bolało - Adam Kay

 

Książka „Będzie bolało” Adama Kay to zapiski autora, który pracował, jako młody lekarz w państwowych szpitalach brytyjskiej służby zdrowia w latach 2004-2010. Zawód lekarza cieszy się poważaniem społeczeństwa i prestiżem, a tak naprawdę mało wiemy, jak wygląda praca lekarza i zdobywanie kolejnych uprawnień w tej profesji.

Dzięki tej książce mogą otworzyć nam się oczy czemu tak wiele osób ucieka pracować do innych krajów, albo czemu środowisko lekarskie narzeka na obecny stan służby zdrowia.

Adam Kay napisał swoją książkę sześć lat po odejściu z zawodu. Rezygnacja z pracy, w tamtym czasie było wyjątkiem w lekarskim środowisku. W momencie pisania książki, wielu lekarzy odeszło z pracy w szpitalach NHS i wyjechało pracować do Kandy, Australii albo wybrali pracę w firmach farmaceutycznych.

 

Będzie bolało

Książka „Będzie bolało” podzielona jest na 9 rozdziałów, każdy rozdział to kolejny etap zawodowy Adama Kay. Autora poznajemy, kiedy kończy studia i zaczyna swój pierwszy staż. Akcja książki kończy się w momencie osiągnięcia przez niego stanowiska Starszego Rezydenta.

Adam Kay opisuje w książce, jak wyglądało jego życie zawodowe oraz prywatne. Zmagania związane z presją i odpowiedzialnością za zdrowie pacjentów, walką z brakiem snu i niezliczoną ilością bezpłatnych nadgodzin. Ponadto dochodziły coroczne przeprowadzki, ciężka praca aby mieć „jakieś” życie prywatne.

W moim nowym miejscu pracy obowiązywało rzadko obecnie spotykane podejście do szkolenia młodych lekarzy, które można opisać w trzech punktach: „zobacz, zrób sam, naucz innych”.

 

Moja opinia o książce „Będzie bolało”

Książkę czyta się lekko i szybko. Autor opisuje różne śmieszne, zaskakujące oraz smutne sytuacje, które miały miejsce w szpitalu podczas jego pracy. Nie pomija wydarzeń tylko dlatego, że były one trudne albo niebezpieczne. Wielokrotnie podczas czytania książki można natknąć się na terminy medyczne ale Adam Kay łatwo i przystępnie tłumaczy te medyczne zawiłości. Miejscami mam wrażenie, że książka ma też przesłanie edukacyjne.

Książka na pewno dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak naprawdę wygląda praca lekarza, i zdobywanie kolejnych stopni w zawodowej karierze. „Będzie bolało” to okazja aby zobaczyć pracę lekarza „od kuchni”.