Błękit – Maja Lunde

with Brak komentarzy

 

Lunde

„Błękit” Maja Lunde to kolejna po „Historia pszczół” powieść pisarki, która porusza ważne kwestię dla nas, dla ziemi. Obydwie książki dotykają tematów dotyczących ingerencji człowieka w środowisko, ekologii czy zmian klimatycznych.

O czym jest Błękit Maja Lunde ?

Książka opisuje naprzemiennie historie, które dzieją się jedna współcześnie, czyli 2017 roku w Norwegii, u druga w przyszłości na południu Francji w 2041 roku.

Signe to dziennikarka, obrończyni przyrody, która jako nastolatka wraz ojcem uczestniczyła w akacjach przeciwko niszczeniu norweskiej przyrody. Wraca po 50 latach nieobecności do rodzinnego kraju, i po raz kolejny postanawia działać i ratować wielki lodowiec, który wkrótce ma zostać przerobiony na ekskluzywne kostki lodu dla bogaczy.

W 2041 roku rozgrywa się dramat na świecie, wielka susza, która sprawia, że brakuje pitnej wody i żywności, ludzie migrują za wodą, wybuchają wielkie pożary.
David wraz ze swoją jedenastoletnią córką trafia do obozu dla uchodźców. Jego rodzina została rozdzielona na skutek pożaru w ich rodzinnym mieście. Wciąż nie wie, gdzie jest jego żona z malutkim synkiem. Próbuje wraz z córką przetrwać w trudnej rzeczywistości. Pomaga im w tym zabawa w opuszczonym statku „Błękit”, który znajdują niedaleko obozu.

Opinia

„Błękit” Maja Lunde zbudowała powieść, z połączenia dwóch rzeczywistości i pokazała możliwy scenariusz, konsekwencje obecnych działań, na niedaleką przyszłość. Strukturę książki, znam już z “Historii pszczół” czyli rozdziały poszczególnych rzeczywistości (Signe i Davida) się przeplatają.

Autorka w swojej powieści skupia się głównie na dwóch głównych bohaterach. Opisuje ich rozterki wewnętrzne, myśli, ale również wspomina ich przeszłość. Czytelnik łatwo może przenieść się do przedstawionych światów i wyobrazić sobie sytuacja, w jakich bohaterowie się znaleźli, takich jak: niepewność jutra, walka o środowisko, wzmożone pragnienie i głód, łamanie zasad moralnych byle zaspokoić podstawowe potrzeby.

Na minus dla książki jest fakt, że pewne wątki, elementy były ciągnięte na siłę, niepotrzebnie moim zdaniem przedłużane i sprawiały, że miejscami opowieść była nużąca. Ponadto niestety sami bohaterowie są jednowymiarowi.

Przesłanie

Główną myślą książki jest woda. To ona nam towarzyszy każdego dnia. Maja Lunde przedstawiła nam w swojej książce możliwy scenariusz, w jaki sposób wpływ na środowisko mogą mieć działania człowieka. Nie są to działania, które dają natychmiastowy skutek ale ich konsekwencją odczują kolejne pokolenia.
Moja refleksja po przeczytaniu książki, to przede wszystkim większe docenienie wody. To staranie się aby jeszcze bardziej rozważnie korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest woda.

Wydawnictwo Literackie, 2018
Liczba stron: 336