Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel H. Pink

with Brak komentarzy

Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację - Daniel H. Pink

„Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” Daniel H. Pink w swojej książce przybliża nam wiedzę i dotychczas przeprowadzone badania związane z motywacją.

Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel H. Pink – o czym jest?

W książce przede wszystkim znajdziemy informacje, rzetelne i zbadane na temat tego co nauka do tej pory dowiedziała się o motywacji. Jakiej są jej rodzaje, jak ewaluowała, na co wpływa, jak działają.

Najbardziej powszechną i najczęściej stosowaną zarówno w biznesie, jak i w domu, jest Motywacja 2.0. Znacie zasadę kija i marchewki? Jeśli chcesz coś od kogoś to musisz mu dać nagrodę lub zapłatę. W książce „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” opisane zostały wady tej zalety. Dodatkowo znalazły się informacje, kiedy kij i marchewka działa i dlaczego, a kiedy jej stosowanie nie jest dobre.

Pracą jest to, co ktoś MUSI robić, a przyjemnością to, czego robić nie musi

Daniel Pink przedstawia nową, mniej znaną, ale pomału wprowadzaną do firm Motywację 3.0.

Nauka pokazuje, że sekretem prowadzącym do wysokich wyników nie jest popęd biologiczny, ani nasz popęd związany z nagrodą i karą, tylko nasz trzeci popęd – głęboko tkwiące w nas pragnienie, by kierować własnym życiem, by rozwijać i rozszerzać nasze umiejętności i by prowadzić życie celowe.

Motywacja 3.0 to podejście skupione na autonomii, pozwoleniu pracownikom na wykonywanie swoich zadań w sposób, który uważają za skuteczny.

Motywacja 2.0 dąży do podporządkowania, Motywacja 3.0 dąży do zaangażowania

Moja opinia

„Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” pokazuje rozbieżność między tym co nauka już wie i zbadała a tym co stosuje biznes albo na co dzień każdy z nas.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy chociaż trochę interesują się tego typu tematyką. Daniel Pink napisał ciekawą książkę, którą czyta się z lekkością. Autor zawarł wiele badań i przykładów, które pozwalają czytelnikowi jeszcze lepiej zrozumieć tematykę.

Osobiście uważam, że książka jest warta przeczytania, zdania sobie sprawy, jak działają obydwie formy motywacji, i że warto zmieniać własne i inne myślenie na sposoby, które przyniosą wszystkim korzyści.

Głównym zamysłem tej książki było pokazanie rozbieżności pomiędzy tym, co wie nauka, a tym co robi biznes.