Droga do domu – Yaa Gyasi

with Brak komentarzy

 

 

Wydawnictwo Literackie, 2016
Liczba stron: 368

Yaa Gyasi napisała epicką opowieść rozpisaną na siedem pokoleń i rozpiętą pomiędzy dwa kontynenty. Jedna z najbardziej oczekiwanych amerykańskich książek tego roku.

Czy było warto czekać? Sami się przekonajcie.

Historia zaczyna się w XVIII wieku na zachodnim wybrzeżu Afryki w Ghana. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach. Nie mają pojęcia o swoim istnieniu i nigdy się nie spotkały.

Pierwsza z nich Effia, poślubia amerykańskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i wiedzie życie u boku kochającego męża. Druga, Esi, uprowadzona trafia do twierdzy, a następnie zostaje wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.

Tak zaczyna się historia „Droga do domu”. W kolejnych rozdziałach książki poznajemy poszczególne historie kolejnych pokoleń Effi oraz Esi. Nie są to długie historie ale Yaa Gyasi opisuje w nich najważniejsze wątki, przemyślenia, wydarzenia i fakty z życia bohaterów. Można by pomyśleć, że opis historii bohaterów na kilku lub kilkunastu kartach książki to zdecydowanie za mało, ale Autorka zawiera najważniejsze informacje i czytelnik nie czuje niedosytu.

Yaa porusza w „Drodze do domu” mroczne czasy niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejską kolonizację Afryki, walkę Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość.

Czy potomkowie Esi i Effi doznają w końcu wolności?

Zapisz