Ichigo ichie – Hector Garcia, Francesc Miralles

with Brak komentarzy

 

Ichigo ichie - Hector Garcia, Francesc Miralles

Niespełna dwustu stronicowa książka opowiadająca o przesłaniu Ichigo ichie. Które mniej więcej znaczy: „To, co przeżywamy w tej chwili, nigdy się już nie powtórzy„.

Ichigo ichie

Hector Garcia i Francesc Miralles w swojej książce pragną przybliżyć nam to pojęcie, które w kulturze japońskiej znane od wieków.  Autorzy na kartach swojej książki chcą pokazać i nauczyć, jak z każdej chwili uczynić wartościowszy moment naszego życia, jak tworzyć i przeżywać niezapomniane chwile.

Ichigo ichie przetłumaczyć można jako „Jeden raz, jedno spotkanie” bądź „Ten jeden raz, jedna okazja”. Sens wypowiedzi jest taki, że każde nasze doświadczenie to wyjątkowy skarb – coś, co nigdy już nie powtórzy się w tej samej formie. Jeśli pozwolimy chwili, bym nam się wymknęła, druga okazja nie zdarzy się już nigdy.

Słowo teraźniejszość w wielu językach np. w angielskim (present) znaczy teraźniejszość ale też prezent. Teraźniejszość należy do nas. Jest prezentem, który możemy rozpakować chwila po chwili.

Przełożyć emocje na czas

Psychologie wyróżnili cztery podstawowe emocje: gniew, smutek, strach i radość. Bardzo spodobała mi się koncepcja autorów, którzy opisali, że dwie z nich należą do przeszłości, jedna do przyszłości, a tylko jedna emocja do teraźniejszości.

Radość przynależy do teraźniejszości. To ona właśnie jest domeną ichigo ichie. Gdy wiemy, że coś dzieje się teraz i tylko teraz, potrafimy to celebrować, w pełni smakując chwilę.

Jesteś rozgniewany/smutny? To znaczy, że żyjesz przeszłością. Wróć!
Boisz się? A więc żyjesz przyszłością. Wycofaj się!

Moja opinia o książce

Książka „Ichigo ichie” to inne spojrzenie, inne dobrane słowa aby opisać znane filozofie „żyj tu i teraz”, „chwytaj dzień” czy „życie jest tylko jedno”. Autorzy przedstawiają te japońskie przesłanie w ciekawy sposób. To jest łapanie chwil, spotkań, wydarzeń, doświadczeń, w taki sposób, jakby nigdy więcej nie miały się wydarzyć. Bo nigdy się nie wydarzą. Mogą być te same osoby, miejsca. Czas natomiast, już będzie inny, rozmowy będą na inny temat, czy chociażby humor, nastrój możemy mieć inny. W książce znajdziemy ćwiczenia, podpowiedzi, jak wprowadzić Ichigo ichie do naszego życia. Hector Garcia i Francesc Miralles w swojej publikacji zachęcają nas, aby celebrować nasze doświadczenia w każdej ich sekundzie. Sprawić, aby spotkanie z koleżanką przy kawie, było pełne i wartościowe, przeżyte na 100% Aby nic (np. telefon) nie było w stanie rozproszyć naszej uwagi.

Podsumowanie na temat książki Ichigo ichie

Książkę czyta się lekko i szybko. Została napisana bardzo fajnym językiem. Przykłady w niej zawarte są zrozumiałe dla każdego czytelnika. A ćwiczenia łatwe i interesujące. Polecam publikację aby nauczyć się doceniać i zauważać chwile bo one już nigdy więcej się nie powtórzą!