Jak zerwać z plastikiem? – Will McCallum

with Brak komentarzy

Plastik lekki, cienki, powszechny, nieodłączony element naszej codzienności. Używany również do sprzętu medycznego i ratuje ludzkie życie. Nie wyobrażamy sobie życia bez niego, ale rzeczywistość jest przerażająca. Plastik, tak uwielbiany przez nas, stał się bardzo niebezpieczny dla naszego środowiska, dla naszej planety. A dokładnie jego marnotrawstwo opierające się na przedmiotach jednorazowego użytku.

Jak zerwać z plastikiem?

No właśnie! Jak zerwać z plastikiem? To jest trudne i pracochłonne oraz angażujące zadanie, ale jest możliwe! I może to zrobić jedna osoba. Trzeba zwiększyć naszą świadomość i wiedzę. Od małych kroków należy zacząć np. zacząć używać butelek i toreb wielorazowego użytku, zrezygnować z produktów jednorazowego użytku. To niby nic a jak podkreśla autor bardzo dużo dla środowiska.

120 milionów plastikowych butelek produkuje każdego roku Coca-Cola
12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów
330 milionów ton plastiku produkowanych jest na całym świecie w ciągu roku
450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka
111 lat temu wynaleziono pierwsze syntetyczne tworzywo sztuczne
90 % morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach
80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceny to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie
53 lat temu wynaleziono plastikową reklamówkę.
Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.

Co znajdziemy w książce?

Książka składa się z kilkunastu rozdziałów. Przede wszystkim zawiera informacje o co chodzi z tym całym zamieszaniem wokół plastiku. Czemu obecnie jest on uważany za szkodliwy a kiedyś był cudownym wynalazkiem.
W książce znajdziemy rzetelne dane i informacje obrazujący nam w liczbach obecną sytuację.
I najważniejsze rozdziały, jak zrobić porządki w każdym pomieszczeniu w domu, w kuchni, w łazience, w sypialni itd. Krok po kroku na co należy zwrócić uwagę, co zamienić, na jakie produkty, których najlepiej się pozbyć. Proste i konkretne informacje, jak zacząć życie bez plastiku.

Moja opinia

„Jak niby jedna osoba, może uratować świat?” ile razy słyszałaś ten tekst albo sama tak pomyślałaś? Książka „Jak zerwać z plastikiem?” udowadnia, że tak drogi czytelniku, wystarczysz Ty sam, żeby przyczynić się do ratowania matki natury. A dodatkowo wystarczą drobne zmiany, trochę wysiłku, żeby wyeliminować tony plastiku ze swojego życia i otoczenia.
Książka dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak krok po kroku poradzić sobie ze zmianą swoich nawyków. Jakie zużycie plastiku, zmniejszyć albo nawet wyeliminować używając innych dostępnych materiałów.

Problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem dotyczy nas wszystkich, dlatego też wszyscy ponosimy za niego odpowiedzialność – jako jednostki, ale też jako wspólnota.