Jeszcze czego! – Paulina Młynarska

with Brak komentarzy

 

 
 Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016
Liczba stron: 271

Wygląd książki jest kobiecy, panuje dużo róży! A co! A chodzi o to, że na okładce i w środku książki znalazł się kolor różowy, moim zdaniem w dużej ilości.

Paulina Młynarska jako czterdziestokilkuletnia kobieta jest zagorzałą feministką, która lubi facetów, ale wie, że kobiety powinny walczyć o swoje. O lepsze traktowanie, o równy podział obowiązków, o sprawiedliwe wynagrodzenie, o
brak społecznych wykluczeń oraz o pozwolenie aby kobiety mogły żyć tak jak chcą, a nie jak im społeczeństwo, Państwo i Kościół nakaże.

 

Znalezienie swojej „drugiej połówki” uważane jest w naszej kulturze za klucz do spełnienia. Żadne inne wydarzenie nie jest fetowane tak, jak zaślubiny. Przynajmniej te pierwsze … Człowiek bez pary, jeśli tylko nie jest osobą duchową, uważany jest za jednostkę podejrzaną, nieszczęśliwą, taką, co to „nie ułożyło sobie życia”. Miłość i związane z nią nadzieje to główny temat rozmów wszystkich młodych ludzi w zachodniej kulturze. To miłość poświęcamy piosenki,
wiersze, filmy, książki, seriale, poradniki, artykuły prasowe, nieprzebrane bajty pamięci na serwerach portali randkowych, forach i czatach.
Osobiście wzięłam sobie to wszystko do serca tak bardzo, że zaślubiłam aż cztery razy. […] Bardzo się  wstydziłam, że nie potrafię „ułożyć sobie życia”.

 

Byłam ładna, ale czułam się jak śmieć. Przestałam się tak czuć dopiero po czterdziestce. Tyle zajęło mi posprzątanie zgromadzonego wewnętrznego syfu – przekonań na temat kobiet i kobiecości, które zbierałam przez te wszystkie lata, żyjąc w naszym, pogardzającym kobietami, społeczeństwie. Wiążąc się z pogardzającymi kobietami mężczyznami. I na co dzień obcując z własną nieuświadomioną pogardą dla wszystkiego, co kobiece.
Powiedzmy to sobie raz i miejmy z głowy: bycie ładną nie czyni kobiety szczęśliwą. Jest bonusem, wartością dodaną, fajnym prezentem od losu – to fakt.

Paulina porusza ważne tematy dotyczące złego traktowania kobiet w naszym społeczeństwie, przez pracodawców, mężczyzn. Wspomina o tym, w jaki sposób są wychowywane dziewczynki w Polsce, jak gwałciciele dostają wyroki w zawieszeniu, i jak kobiety są poniżane w trakcie przesłuchań i procesu o gwałt.

Autorka wraz ze swoimi czytelniczkami stworzyła typy facetów, których zdecydowanie powinniśmy omijać szerokim łukiem jeżeli nie chcemy źle skończyć!

Dla kogo książka? Dla wszystkich, którzy chcą przeczytać o rzeczach, które bolą kobiety. Dla kobiet aby zaczęły unikać toksycznych związków i zaczęły dbać o siebie!

Zapisz