Joanna – Agnieszka Opolska

with Brak komentarzy

 

 

Wydawnictwo: Axis Mundi, 2018
Liczba stron: 380

 

Dawno mi się nie zdarzyło, żeby książka pochłonęła mnie tak bardzo od pierwszych stron. To kolejna książka Agnieszki Opolskiej, którą miałam przyjemność przeczytać. Poprzednia „Róża” również zrobiła na mnie wrażenie – tutaj znajdziecie moją recenzję.

Agnieszka Opolska w swojej najnowszej książce „Joanna” opisuje losy 30-letniej Joanny, matki dwójki dzieci, która dla swojego konkubenta poświęciła swoją pasję. Zaczyna się zastanawiać, czy kolejna wyprowadzka ze względu na karierę męża to dobre rozwiązanie, i czy ona tego właściwie chce.

Książka na pierwszy rzut oka wygląda, jak prosta, romantyczna, kobieca lektura. Kiedy czytelnik zagłębi się w powieści głębiej zauważa mnóstwo wątków, które dotyczą współczesnych kobiet: związki, uczucia, seks, dzieci, praca, przyjaźń, rodzina, pasje, poświęcenie. Nie ma jednoznacznej i prostej recepty na targające ludźmi problemy, nie ma jednego przepisu i drogi, którą każdy z nas powinien iść, również bohaterowie książki Agnieszki Opolskiej są targani wątpliwościami, popełniają błędy, próbują, która rozwiązanie będzie dla nich najlepsze.

Do czego przyzwyczaiła nas Agnieszka Opolska, również w swojej najnowszej książce autorka nie omieszkała wpleść wątku związanego ze sztuką a dokładnie z malarstwem.

Bohaterowie w książce „Joanna” są prawdziwi, nie są przejaskrawieni czy wręcz nieprawdziwi. Tak samo, jak każdy z nas mają swoje problemy, kompleksy, popełniają błędny, pomyłki.

Zakończenie, właściwie, jakie jest dobre zakończenie? Happy end? Dla każdego happy end wygląda inaczej i powinien być inny. Mnie zakończenie „Joanny” zaskoczyło, ale po chwili refleksji uznałam, że ono też jest dobre. Jestem ciekawa Waszej opinii 🙂