Kiedy pada deszcz – Lisa De Jong

with Brak komentarzy

 

Kate to główna bohaterka książki „Kiedy pada deszcz” Lisa De Jong, która w ciągu kilku minut ze zwykłej, pogodnej, uśmiechniętej i cieszącej się życiem dziewczyny, stała się smutną, unikającą tłumów, niecieszącą się niczym dziewczyną.

Kiedy pada deszcz – o czym jest?

Co mogło się wydarzyć w przeciągu kilku-kilkunastu minut? Na imprezie, na której byli jej koledzy i znajomi ze szkoły, Kate została zgwałcona. Była w towarzystwie, któremu ufała i nie przypuszczała, że coś złego może ją spotkać. Po wszystkim jej oprawca kazał jej milczeć, strasząc ją, że przecież „sama tego chciała”, i że nikt jej nie uwierzy, że to on jej zrobił.

Po tym wydarzeniu Kate zamknęła się na świat. Nie powiedziała o swojej wielkiej tragedii nikomu, nie podzieliła się swoim bólem, a wręcz zaczęła wszystkich unikać.
Zrezygnowała z wszelkich form rozrywki, unikała znajomych i przyjaciół, zrezygnowała z pójścia na studia.

Gwałt to trudny temat

Trzeba podkreślić, że kobieta nie jest winna. Żaden strój, zachowanie, sposób bycia, nie jest usprawiedliwieniem dla sprawców. Kiedy kobieta mówi „NIE” znaczy „NIE”. Nie ma od tego odstępstwa.
Bardzo ważną rzeczą jest powiedzenie zaufanej osobie o całej sytuacji, np. mamie, przyjaciółce, siostrze, lekarzowi. Nie można trzymać wszystkiego na swoich barkach i funkcjonować w strachu i swoim nieszczęściu.

Główna bohaterka zamknęła się w swoim bólu, nikogo nie wpuszczając do siebie, nie opowiadając o swojej krzywdzie, i mimo upływającego czasu ból nie mijał, wspomnienia nie osłabły.

Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia na swojej drodze spotyka swoją bratnią duszę.

 

Pomimo strasznego przeżycia, przykład Kate pokazuje nam, że trzeba prosić o wsparcie i pomoc najbliższych, ale również fachowców i specjalistów. Nie należy trzymać swojego cierpienia w samotności. Wystarczy spróbować, wysilić się i odważyć, a można odmienić swój los, można uleczyć swoje serce i dusze, i znowu stanąć na nogach i poczuć radość z życia!

Kate pokazała, że jedno wspomnienie, bardzo straszne i okrutne podczas padającego deszczu, może zmienić się na niesamowite, niewiarygodne, radośnie i przepełnione szczęściem.

Przemiana Kate, nie dzieje się z dnia na dzień, tylko jest to dłuższy proces, do którego wciąga swoją bratnią duszę, przyjaciela, mamę ale również psychologa.

Książka jest nie tylko interesująca i wciągająca, ale przede wszystkim mądra i wzruszająca.

Serdecznie polecam 🙂

Zapisz