Krzyk ciszy – Elizabeth Flock

with Brak komentarzy

Elizabeth Flock zabiera nas w piękną podróż, opowiadając historię kobiety, która zdawałoby się ma wszystko: męża, świetną karierę, przyjaciół … aż do momentu, gdy któregoś dnia chce popełnić samobójstwo.

To nie historia o tym jak leci się w dół, albo co zrobić żeby skończyć z tym życiem … to historia o tym, jak upaść na dno i pomału zacząć wspinać się do góry. Jak odnaleźć siebie, jak polubić świat, jak pokochać siebie.

Rada głównej bohaterki udzielona małemu chłopcu, który strasznie przypominał jej ją samą z dzieciństwa:
Przez cały czas martwię się, że może kogoś zdenerwowałam, kogoś zawiodłam, ktoś się na mnie wściekł, może stanęłam na czyimś mrowisku … Rozumiesz? Nie mogę brać na siebie cudzego cierpienia. Mrówki potrafią same o siebie zadbać – to właśnie chce ci powiedzieć. Pomyśl, że one tu były o wiele wcześniej niż my i przetrwają dłużej od nas dlatego powinniśmy się skupić na sobie. Starać się, żeby żaden olbrzym nie rozdeptał nas... Pomóż sobie, Peter, to wystarczy. Nie martw się o mrówki. Po prostu pomóż sobie. Kochaj siebie tak, jak kochasz zwierzęta i owady, a wyzdrowiejesz i będziesz mógł wyjść ze szpitala.

Przesłanie książki każdy znajdzie inne dla siebie, ale chyba jedno będzie wspólne kochać siebie i nie dać innym siebie krzywdzić 🙂 Trzeba się otaczać dobrymi ludźmi będzie łatwiej 🙂

 

Zapisz