Księżniczka – Jean Sasson

with Brak komentarzy
Wydawnictwo Albatros
 Liczba stron: 304

 

Opowieść prawdziwa, którą stworzyła Jean Sasson na podstawie dzienników, notatek oraz dzięki przyjaźni z Księżniczką Sułtaną, mieszkającą w Arabii Saudyjskiej, pochodzącej z królewskiego rodu Sa’udów.
Książka opowiada historię życia i przygód księżniczki za murami pałacu. Ukazuje ona, że tradycja jest bardzo mocno kultywowana niezależnie od pochodzenia: męski potomek ma być szanowany przez całą rodzinę, kobiety są gorszej kategorii, wychodzą za mąż za wskazanych przez ojca kandydatów, krótko po uzyskaniu dojrzałości płciowej.
Jedynie mądry król zaczyna dostrzegać, że kobiety powinny być edukowane, oraz zauważa, że jest bardzo duży negatywny wpływ zachodnich krajów na męskich potomków np. picie, lenistwo. Próbuje to wszystko zmienić dając większe prawa kobietą między innymi mają możliwość chodzenia do szkoły.

Niezależnie jednak czy jest to jest zwykła arabska rodzina czy rodzina królewska, jak w każdym Arabskim świecie i tutaj zdarzają się tragedie, które nie ominęły również rodzinę Sułtany.

Interesująca lektura, która wzbudziła bardzo dużo zamieszania w świecie arabskim, przez co została zakazana. A dzięki niej można się dużo dowiedzieć na temat panujących praw, polityki wewnętrznej jak i zewnętrznej Arabii Saudyjskiej.

Książka ukazuje kolejne spojrzenie na świat arabski z innej perspektywy, tych bogatych i przy władzy. Ale jak w każdym świecie w zależności kto jest „u władzy”, takie obowiązują zasady życia społecznego.
Ciekawa i interesująca książka, która czyta się bardzo dobrze. Zawiera równocześnie wiele bolesnych zmagań bohaterów, ale również te wesołe i śmieszne, które wywołują uśmiech na twarzy.

Zapisz