Magia olewania – Sarah Knight

with Brak komentarzy

 

Wydawnictwo Muza, 2017
Liczba stron: 208

Tytuł oryginału: the life-changing magic of not giving a f*ck

Czy masz czasem sytuacje, kiedy musisz iść na jakąś np. uroczystość (imieniny, urodziny jakieś cioci, ślub dalekich krewnych) bo wypada a nie dlatego, że masz na to ochotę? I w myślach masz całą listę rzeczy co można by było w zamian zrobić, gdyby jakimś cudem ktoś odwołał spotkanie? Ile można by było zaoszczędzić czasu, energii, pieniędzy, gdyby można powiedzieć „nie, nie mogę wpaść” prawda? Ale nie możesz bo …. Dlaczego?

Ta książka jest dla Ciebie, bo:

W magii olewania chodzi o wyznaczanie priorytetów, stawianie radości
ponad irytację
, a wolnego wyboru nad zobowiązania. Rozgraniczanie opinii
od uczuć
, trzymanie się budżetu. Nietracenie z oczu głównej nagrody.

Sarah Knight uczy nas, metody Zero Żalu, w której swoje szczęście stawiasz na pierwszym miejscu, skupiasz się na rzeczach, sprawach, ludziach, na którym Ci zależy i na to przeznaczasz swój czas, pieniądze i energię.

… przede wszystkim dbasz o siebie – wedle zasady obowiązującej podczas lotu: najpierw sama załóż maskę tlenową, potem pomóż innym.

Głównym celem książki jest OLEWANIE, czyli między innymi znajdziemy tam informacje, jak przestać się przejmować tym, co pomyślą sobie inni; zacząć się przejmować tylko tym co dla Ciebie jest ważne, a resztą nie warto zaprzątać sobie głowy; jak zacząć mówić „nie„.

Uwielbiam autorkę za jej szczerość i powiedzenie głośno tego co wszyscy wiedzą ale boją się powiedzieć, np. że większość spotkań, telekonferencji w korporacjach lub firmach, tak naprawdę jest marnowaniem czasu wszystkich, dodatkowo nic nie wnoszą i nie poprawiają niczego w naszej pracy, a powodują tylko stratę czasu a często są powodem, przez który musieliśmy zostać dłużej w pracy  … stop … wniosek jest jeden, że można je olać!

Książka do złudzenia przypomina znaną nam okładkę książki „Magię sprzątania” Marie Kondo, w której autorka porusza problem, z którym boryka się duża część z nas a mianowicie, że bardzo wiele rzeczy nas otacza i uważa ona, że są one zbędne, żebyśmy mogli znaleźć w swoim życiu harmonię i spokój.

Sarah Knight sama nawiązuje do tego:

Pamiętaj: to złudzenie, że książka ta mogła być przygotowana, zaaprobowana lub zatwierdzona przez Marie Kondo i jej wydawców.

Autorka pisze o swoich odkryciach, o rzeczach, które przeżyła i zrozumiała. Nie jest to książka psychologiczna, ale napisana przystępnym językiem, humorystyczny poradnik, jak można w prosty ale wymagający naszego wysiłku, sposób, polepszyć swoje życie. Każdy z nas w swoim życiu usłyszał „olej to” ale tak naprawdę nikt nie wiedział
co z tym zrobić i tak się przejmował. Książka nie odkrywa niczego czego byśmy nie znali, ale pomaga w uporaniu się ze swoimi lękami, obawami, stereotypami, aby w końcu można było „olać to”.

Cytat, który bardzo mi się spodobał bo bardzo odzwierciedla wiele naszych zachowań:

Jak mawia amerykański humorysta i komik Will Rogers: „Zbyt wielu ludzi wydaje pieniądze, których nie zarobili na rzeczy, których nie chcą i usiłują zrobić wrażenie na ludziach, których nie lubią”

Zapisz