Magia sprzątania – Marie Kondo

with Brak komentarzy

Mamy zagracone mieszkanie? Nie umiemy szybko i skutecznie znaleźć potrzebnych nam rzeczy? Ogarnia nas chaos?

Książka „Magia sprzątania” ukazuje nam jeden skuteczny sposób. Gruntowne sprzątanie ale nie na raty (dzisiaj to jutro tamto) tylko jednorazowe duże sprzątanie oczywiście wg określonych reguł a właściwie kategorii.
Autorka również zachęca nas abyśmy zostawili tylko te ubrania, rzeczy, pamiątki, po dotknięciu których czujemy radość.
Nie potrzebne nam są tysiące ubrań, książek, notatek przy wyrzuceniu których mówimy bo chciałem przeczytać, na pewno kiedyś się przyda itd. Jeśli jakieś rzeczy nie używałeś od kilku lat znaczy, że na pewno jej nie użyjesz za kilka lat, bo najprawdopodobniej w ogóle nie będziesz pamiętać o jej istnieniu.

Dodatkowo Marie wskazuje, żeby oprócz wyrzucenia niepotrzebnych rzeczy czyli oczyszczeniu mieszkań, nauczyć się również prawidłowo przechowywać rzeczy aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą posiadamy. Rzeczy powinny być układane PIONOWO (podobno np. ubrania w ten sposób układane nie gniotą się pomimo wielokrotnego złożenia ich do kształtu prostokątów) w np. pudełka kwadratowe lub prostokątne.

Marie Kondo mieszka w Japonii a tam mieszkania są bardzo małe i jest sztuką zmieszczenia wszystkich potrzebnych nam rzeczy, albo cudnym pretekstem żeby mieć mniej bo i tak z nich nie korzystamy.

 

Zapisz