Małe ogniska – Celeste Ng

with Brak komentarzy

 

Małe ogniska - Celeste Ng

 

Książka „Małe ogniska” Celeste Ng odniosła sukces w Stanach Zjednoczonych i została okrzyknięta bestsellerem. Przyznaję, że podeszłam do niej ostrożnie, może nawet trochę sceptycznie.

Małe ogniska – o czym są?

„Małe ogniska” Celeste Ng to opowieść o małym miasteczku Shaker Heights, które znajduje się na obrzeżach Cleveland. Wszyscy mieszkańcy żyją w nim według ustalonych od lat zasad, reguł i praw. Nikt nawet nie myśli, żeby zmienić od dawna panujący porządek.

Jedną z głównych bohaterek książki jest Elena Richardson, dla której świętością jest trzymać się jasno ustalonych zasad. Sama postępuje według ustalonego przez siebie planu. Elena ma czwórkę dorastających dzieci, i robi wszystko aby zapewnić im, jak najlepsze życie. Nieoczekiwanie do miasta sprowadzają się nowe lokatorki, które zburzą panujący dotąd porządek w życiu Elen i mieszkańców Shaker Heights. Mia Warren, która jest artystką, wraz ze swoją córką Pearl, prowadzą wędrowny tryb życia. Dzieci Eleny i Pearl zaprzyjaźniają się co powoduje wiele komplikacji dla obydwóch rodzin i nie tylko.

Porusza

Książka „Małe ogniska” Celeste Ng porusza wiele ważnych kwestii. Możemy zobaczyć bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z problemami różnic klas społecznych czy pochodzenia. Problemów związanych z macierzyństwem, presji społecznej, przynależności do środowiska czy wręcz wyborów moralnych.

 

Moje opinia

„Małe ogniska” to książka, którą od pierwszych stron czyta się z wielką ciekawością. To powieść, która wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Bohaterowie książki są opisani bardzo dokładnie i wnikliwie. Autorka dokonała ciekawego zabiegu znajdując w książce miejsce na opinię innych bohaterów książki na temat danej osoby ale również pokazuje, co sam zainteresowany myśli, czuje, i jak z jego perspektywy wygląda dana sytuacja. Co sprawiło, że zachowuje się czy dokonał właśnie takich a nie innych decyzji w swoim życiu. Celeste Ng pozwala czytelnikom dostrzec dwie strony medalu każdego z bohaterów, i wyrobić sobie własne zdanie na ich temat.

Piękna, przyciągająca spojrzenie okładka. Po przeczytaniu pierwszych stron książki, wraz z tytułem zaczynają stanowić piękną całość. Wszystko staje się jasne.