Między światami. Moje życie i niewola w Iranie – Roxana Saberi

with 4 komentarze
Wydawnictwo SQN, 2015
Liczba stron: 405

Historia młodej Amerykańskiej dziennikarki, której ojcem jest Irańczyk a mama Japonka. Postanowiła pojechać do kraju ojca jako dziennikarka, aby poznać lepiej kulturę i historie swoich przodków oraz nauczyć się języka. Zbiera materiały i pisze książkę o Iranie. Chce obiektywnie ukazać Iran zachodnim czytelnikom, dlatego robi wywiady z bardzo różnymi Irańczykami, z różnych warstw społecznych i z różnych kręgów kulturowych.

Niestety dosłownie kilka miesięcy przed planowanym opuszczeniem Iranu, rankiem 31 stycznia 2009 roku Roxana została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.
Była przesłuchiwana po kilka lub kilkanaście godzin dziennie, nikt nie wiedział co się z nią dzieje, nakłaniali ją do składania fałszywych zeznać w zamian za szybkie wyjście.
Niestety jej uwięzienie trwa kilka miesięcy. W tym czasie zmaga się z więzienną i polityczną rzeczywistością jaka panuje w Iranie.

Autorka przedstawia prawdziwe zdarzenia jakie miały miejsce w jej życiu. Dzięki bardzo dobrej pamięci mogła to wszystko odtworzyć i spisać swojego wspomnienia (w więzieniu był zakaz posiadania długopisu). Książka ukazuje realia jakie panują w Iranie. Otwiera nam oczy na problemy panujące w tym kraju, jak odmienne może być postrzeganie świata i warunków, które w nim panuje.

Zapisz