Narkotyki, anoreksja i inne sekrety – Beata Pawlikowska

with 14 komentarzy

 

Wydawnictwo: Edipresse Polska, 2016
Liczba stron: 282

Anoreksja, i inne uzależnienia to bardzo ciężki temat, zwłaszcza dla rodziców, którzy dowiadują się, że to właśnie ICH dziecko jest uzależnione. Są pytania czemu właśnie ono, gdzie popełniliśmy błąd, przecież staraliśmy się wszystko mu zapewnić, miał wszystko. Oczywiście większość rodziców nie znajduje na te pytania odpowiedzi … i zadaje sobie następne: co mam zrobić, żeby moje dziecko wyzdrowiało???

Beata Pawlikowska w swojej książce tłumaczy, że anoreksja to:

 

– chorobliwe odchudzanie, prowadzące do wyniszczenia ciała, zaniku organów wewnętrznych i śmierci.

– choroba, która każe za wszelką cenę ukrywać to, że ją masz. Przed wszystkimi.

– taki stan, kiedy nie słyszysz i nie rozumiesz. Coś w środku blokuje cię i nie pozwala słyszeć ani rozumieć.

– uzależnienie, które narzuca racjonalnemu umysłowi przekonanie o tym, że trzeba schudnąć. Bo tylko jeśli schudniesz, będziesz godny tego, żeby żyć i spotykać się z innymi ludźmi. Tylko wtedy będziesz piękny. Tylko wtedy zasłużysz na przyjaźń i tylko wtedy być może ktoś cię pokocha.

– jest w rzeczywistości chorobą strachu, samotności i braku poczucia własnej wartości

Pokazuje ona, że choroba (anoreksja lub inne uzależnienie) nie bierze się z telewizji, pism/portal plotkarskich, mody. Jest to spowodowane czynnikami, które masz na wyciągnięcie ręki.

Jeśli twoje dziecko ma anoreksję, to znaczy, że nie czuło się kochane, szanowane, ważne, akceptowane, potrzebne. To nie znaczy, że zaniedbałeś swoje dziecko ale że jesteś złym rodzicem. To oznacza tylko tyle, że twoje dziecko nie potrafiło tego odczytać z sygnałów, jakie od ciebie dostawało. Tak jakbyście mówili różnymi językami.

Zastanów się czy Ty sam nie jesteś od czegoś uzależniony!

Każdego z nas może dopaść uzależnienie: od seksu, internetu, narkotyków, używek, alkoholu, anoreksja, bulimia to tak naprawdę

ostatni rozpaczliwy sposób, jakiego chwyta się podświadomość, żeby błagać o miłość i poczucie bezpieczeństwa. To znaczy, że jeśli twoje dziecko poczuje się kochane, akceptowane, ważne, szanowane i potrzebne, anoreksja przestanie mu być potrzebna. Wtedy samo będzie chciało się uzdrowić.

Beata Pawlikowska podkreśla, że to nie jest łatwa droga, aby wyjść z uzależnienia, wymaga siły, determinacji, często niezbędna jest pomoc psychologa i bliskich osób ale nie jest niemożliwa! Trzeba przerwać zaklęty krąg czyli schematy, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Skąd autorka to wszystko wie? Sama przeszła przez różne uzależnienia i teraz zna mechanizm, jak wpada się w uzależnienie ale również, jak można z niej wyjść, aby znowu można było cieszyć się życiem.

Jeśli znajdziesz i jeśli uda ci się to w sobie naprawić, uzdrowić, nauczyć się szacunku do samego siebie połączonego z życzliwością i przyjaźnią – czyli odbudujesz pewną zrujnowaną część swojej duszy i odzyskasz poczucie własnej wartości – to poczujesz najbardziej niezwykły rodzaj zwycięstwa. Takiego, jakiego pewnie nie kosztowałeś nigdy wcześniej. To będzie zwycięstwo szczęśliwe. Pozbawione goryczy, strachu, niepewności, wywyższania się czy litowania nad kimkolwiek. Będziesz miał wtedy po prostu stuprocentową pewność, że o to właśnie chodziło ci od samego początku i że jest to najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek mogłeś dla siebie zrobić.

W myślach powtarzaj cztery słowa: – Kocham cię. Przepraszam. Przebacz mi. Dziękuję. Powtarzaj je przez cały czas w myślach.

Beata Pawlikowska przetacza tylko informacje, których się dowiedziała i nauczyła na podstawie  własnego życia. Nie jest to książka psychologiczna z trudnymi terminami, wręcz jest to książka, w której osoba uzależniona, ktoś bliski osoby uzależnionej albo osoba interesująca się tą tematyką może znaleźć konkretne informacje, co to jest uzależnienie, dlaczego tak się dzieje, co myśli osoba chora na anoreksję, i co można zrobić aby jej ale też sobie pomóc. 

Zapisz