Nie jesteś sobą – Michelle Wildgen

with Brak komentarzy

 

 Wydawnictwo Marginesy, 2016
Liczba stron: 348

„Nie jesteś sobą” to opowieść o dwóch kobietach, które różnią się wszystkim: wiekiem, wykształceniem, stanem cywilnym, majątkiem, oraz co najbardziej bolące również stanem zdrowia.

Bec, młoda kobieta, która studiuje, ale właściwie nie wie czemu wybrała właśnie ten kierunek, i tak szczerze w ogóle nie sprawia on jej radości i satysfakcji a wręcz przeciwnie. Mieszka z przyjaciółką, a na dodatek uwikłała się w romans z żonatym wykładowcą.

Kate to ustatkowana mężatka, z pięknym domem, gronem oddanych przyjaciół, która uwielbia gotować, robiąca prężną karierę.
Niestety w życiu Kate kilkanaście miesięcy temu pojawiła się poważna choroba – stwardnienie zanikowe boczne i sprawiło, że jest skazana na zależność od innych ludzi, ponieważ choroba coraz bardziej ją unieruchamia.

Bec szukając pracy na wakacje natknęła się na ogłoszenie pomocy dla Kate. Nie mając doświadczenia, pojęcia co trzeba będzie robić, jakie to trudne itd. postanawia spróbować, bo w końcu to praca tylko na kilka tygodni.

Obydwie bohaterki nie zdają sobie sprawę, jak ciężkie to będzie dla nich obydwóch wyzwanie, jak zmieni ich życie, i że w konsekwencji zaprzyjaźnią się.

Książka porusza ważne kwestie, czy to, że ktoś jest unieruchomiony i coraz trudniej mu porozumiewać się ze światem zewnętrznym to znaczy, że inni powinni przejąć prawo do decydowania za niego? Czy powinniśmy w takim momentach zapominać, że mimo, że ktoś ma problem z poruszaniem, z mówieniem, to znaczy, że nie może decydować o ważnych kwestiach swojego życia? Wiele ludzi w takich sytuacjach „przejmuje stery” i wszelkie decyzje podejmuje z własnej perspektywy ale czy tak powinno być?

Myślę, że książka porusza ważne kwestie, nad którymi powinniśmy się zastanowić, a jeżeli mamy osobę niepełnosprawną w swoim najbliższym środowisku to może przemyśleć czy nasze reakcje są właściwe, i czy mimo barier nie powinniśmy być bardzo wyczuleni na drugą osobę i uszanować ich wolę.

Książka jest wielowątkowa i bardzo interesująca. Czyta się ją z wielkim zainteresowaniem a momentami z przejęciem. Michelle uchwyciła w swoich opisach ważne szczegóły, które urzeczywistniają historię i sprawiają, że czytelnikowi łatwiej wyobrazić sobie wszystko.

„Nie jesteś sobą” doczekało się ekranizacji, a główne role zagrały Hillary Swank i Emmy Rossum. Jeszcze nie miałam okazji obejrzeć. Choć wydaje mi się, że jak zawsze najpierw lepiej przeczytać książkę a później obejrzeć film.

Zapisz

Zapisz