Nie wszystko będzie źle – Kathleen Smith

with Brak komentarzy
Nie wszystko będzie źle - Kathleen Smith

„Nie wszystko będzie źle. Jak pokonać niepewność, przezwyciężyć własny lęk i osiągnąć stan spokoju”
Dr Kathleen Smith, wszystko dzięki teorii zachowań ludzkich, zwaną teorią Bowena.

Nie wszystko będzie źle

Kathleen Smith pokazuje, że aby dokonać zmian we własnym życiu, należy skoncentrować się na trzech rzeczach. Należy obserwować siebie, swoje myśli, zachowanie. Dokonywać oceny a następnie przerywać swoje niespokojne funkcjonowanie. Wydaje się proste, ale jak wiadomo nad każdą zmianą w życiu trzeba się napracować, aby przyniosła rezultaty. Najtrudniej nam dokonać zmian w relacji z najbliższymi: partnerem czy rodziną.

Doktor Bowen nauczał, że jeżeli niepokój powstaje w naszych związkach, to również w nich powinniśmy próbować go złagodzić. Nie liczmy na to, że jakakolwiek trwała zmiana nastąpi w oderwaniu od wszystkiego czy nawet na kanapie u terapeuty.

O książce

Książka „Nie wszystko będzie źle” składa się z czterech części. Każda z nich poświęcona jest temu co ważne i bliskie nam. Zaczynamy od niespokojnego ja, jak skupić uwagę na sobie, jak znaleźć własne wartości, jak odszukać w gąszczu myśli, co naprawdę myślimy i chcemy. Później skupiamy się na niespokojnych relacjach, dużo jest o tej najważniejszej relacji czyli naszej rodzinie i partnerze. Następnie przechodzimy o niespokojnych relacjach w pracy, może wydawać się nam to mało istotne, ale właśnie w pracy spędzamy dużą część naszego życia. Na zakończenie „Twój niespokojny świat” czyli o bodźcach, które mocno na nas działają, media społecznościowe, polityka czy religia.
W każdym z tych obszarów ważną rolę odgrywają trzy strategie: obserwuj, oceniaj, przerywaj.

Moja opinia

Konflikty w rodzinie, w związkach są nieodłącznym elementem naszego życia. Ilu z nas myśli lękowo, skupia się na tym co powiedzą inni? Rozgrywa różnego rodzaju dialogi wewnętrzne, scenariusze zdarzeń. Każdy z nas tak robi, ale nie musi. Można popracować nad sobą i zacząć patrzeć na swoje życie bardziej z ciekawością naukowca niż dezaprobatą krytyka.
Książka jest bardzo interesująca i dzięki odkryciu strategii według, których działamy, uzmysławiamy sobie gdzie może leżeć problem. W każdym rozdziale oprócz informacji teoretycznych, znajdziemy też przykład z życia. Autorka razem ze swoim pacjentem dokonuje analizy sytuacji, ocenia ją oraz pokazuje w jaki sposób można przerwać dotychczasowy schemat postępowania. Kathleen Smith dla czytelnika również zostawia ćwiczenia do zrobienia. Książkę czyta się bardzo szybko, jest dużo ciekawej wiedzy, spojrzenia na pewne mechanizmy.