O wiele więcej – Kim Holden

with Brak komentarzy

 

Wydawnictwo Filia, 2017
Liczba stron: 383

„O wiele więcej” to kolejna książka Kim Holden ale nie jest to kontynuacja losów Promyczka. Jest to powieść o Mirandzie i Seamusie, małżeństwie, które przez jednego z nich traktowane było, jak największa miłość, a przez drugiego, jak wyzwanie, plan do realizacji. Bohaterów poznajemy, kiedy dochodzi do ich rozwodu i każde przeprowadza się w nowe miejsce.

Miranda dostaje zawsze wszystko to czego chce, i kiedy zażądała rozwodu zrobiła to bez mrugnięcia okiem. Seamus przeprowadził się ze swoimi ukochanymi dziećmi do nowego miejsca. Postanowił poukładać swoje życie na nowo, pomimo postępującej choroby, zrobić wszystko aby jego dzieci były szczęśliwe.

Kim, jak w każdej swojej książce zastosowała zabieg, że przeplatają się narracje pierwszoosobowe każdego z bohaterów, dzięki którym mamy możliwość bliżej poznać myśli i uczucia każdego z bohaterów. Chociaż może właśnie ten zabieg spowodował, że na bohaterów patrzyłam jak na dwudziestokilkulatków, a nie jak na dojrzałe osoby.
Autorka porusza też interesującą kwestię, że nie każda kobieta, która ma dzieci, po pierwsze pragnie je w ogóle mieć, a co dopiero, że je kocha i chce się dla nich poświęcać i wychowywać je. To dobrze, że tak popularna autorka, jak Kim Holden nie stosuje stereotypowych ról dla swoich bohaterów.

W czasie czytania książki, wciąż chodziły mi po głowie pytania, „czy ludzie mogą się zmienić?”, czy istnieje taka szansa, żeby jakaś cecha charakteru, usposobienia mogła się zmienić diametralnie?
A może to jest tak, że dobrzy ludzie dostają zawsze od życia po tyłku? Jak w biblii, że jak ktoś Cię uderzy to nadstaw drugi policzek? A co z wierzeniem, że karma zawsze wraca?
A może człowiek umie się zmienić tylko w momencie, kiedy zetknie się ze śmiercią i wtedy przechodzi obudzenie, dostaje drugie życie?

„O wiele więcej” czyta się szybko i przyjemnie chociaż, niektóre wątki nie są miłe. Nie jest to „Promyczek”, który mnie oczarował, ale jest to książka, która jest godna uwagi i porusza ważne kwestie: poszukiwaniu siebie, zmian w życiu, krzywdy, bólu, choroby.

 

Zapisz