Oblana kwasem – Adele Bellis

with Brak komentarzy

 

Wydawnictwo Amber, 2017
Liczba stron: 288
Adele Bellis w swojej książce „Oblana kwasem” opowiedziała swoją wstrząsającą historię o tym, jak chorobliwie zazdrosny chłopak okaleczył ją.
Adele poznała swojego chłopaka Anthony’ego Rileya, kiedy miała 16 lat. Uważała, że jest czuły, opiekuńczy, do szaleństwa zakochany w niej. Pozwalała mu decydować o tym z kim się spotykała, czy wychodziła wieczorami, w co się ubierała, czy malowała makijaż oraz między innymi czy powinna mieć konta na portalach społecznościowych. Wszystkie te rzeczy brała, jako troskę i wielką miłość, jaką chłopak ją obdarza. Myślała, że wszystko jest w porządku pomimo, że najbliżsi mówili jej, że zachowanie chłopaka nie jest normalne i powinna z nim zerwać kontakt.
Nie jest to łatwy temat, ani nie jest to łatwa historia, ale pokazuje ona, jak krok po kroku, dzień po dniu Anthony przejął kontrolę nad życiem Adele. Pokazuje mechanizmy, zachowania, sposoby, w jaki nieświadoma osoba może stać się ofiarą przemocy psychicznej i często również fizycznej.Adele po jakimś czasie zdała sobie sprawę, że nie jest ze swoim chłopakiem szczęśliwa, i wręcz wiedziała, że musi się od niego uwolnić, ale to nie jest proste. Anthony miał przewagę i manipulował Adele swoich zachowaniem, rozmowami z nią, przesyłanymi informacjami. Posunął się również do wykorzystania słabości swojej dziewczyny, jaką była troska o swoją rodzinę.

Warto przeczytać książkę, bo dyskusja na temat przemocy psychicznej i fizycznej powinna być poruszana, dopóki takie przypadki występują na świecie. A ostatnie informacje z telewizji i prasy dowodzą, że przemoc w Polsce dotyka bardzo wiele kobiet i wciąż one czekają na pomoc.

Autorka napisała swoją autobiografię, żeby ostrzec inne kobiety, jak rozpoznać wczesne symptomy, sygnały przemocy w związku. Bo coś co na początku może wydawać nam się troską, opieką i wyrazem miłości, w konsekwencji może okazać się nie wytyczeniem granic swojej odrębności i przyzwoleniem dla sprawcy do przejmowanie kontroli nad naszym życiem.
Drogie kobiety warto wiedzieć jakich osób powinno się wystrzegać w swoim życiu.

Zapisz