Przeznaczeni – Katarzyna Grochola

with Brak komentarzy

 

Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 611

Z pozoru niewidoczne dla nas osoby, zdarzenia, w konsekwencji mogą mieć wpływ na nasze życie. Czasem nazywamy to przypadkiem, zbiegiem okoliczności albo przeznaczeniem.

Według słownika języka polskiego przeznaczenie to: „nieunikniona przyszłość, nieuchronna konieczność nadejścia, stania się czegoś”

Pierwsza ważna scena z książki „Przeznaczeni” Katarzyna Grochola to duże zatłoczone skrzyżowanie w Warszawie,  wszyscy pędzą, gdzieś się spieszą, każdy ma swój własny cel, a wśród tych pędzących osób poznajemy większość bohaterów książki. Niby tylko skrzyżowanie, wiele ich w Warszawie, a jeszcze więcej w Polsce i na świecie, ale z perspektywy czytelnika odbiera się je jako wielkie skrzyżowanie, gdzie po jego różnych stronach i częściach (jezdnia, pobocze, chodnik) dzieją się niezwykłe losy każdego z bohaterów, każdego z nas.

Bohaterami książki są i kobiety i mężczyźni, i młodzi i starzy. Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię i każdy z nich chce zaznać trochę szczęścia i miłości. Książka jest podzielona na części opowieści kolejnych losów różnych bohaterów z jego perspektywy. Historie niektórych bohaterów są połączone i mamy wtedy pełen obraz historii.

Myślimy, że pewne rzeczy nie mają znaczenia a kiedy one znikną dociera do nas ich sens. Może być to zmiana na lepsze albo na gorsze.
Warto pamiętać, że takie drobne elementy naszego życia, jak przebywanie, mieszkanie w pokoju, mieszkaniu, okolicy, której nie lubimy, nie znosimy, mogą sprawić, że odechciewa nam się przebywać tam.
Przebywanie z toksycznymi ludźmi, praca w warunkach, gdzie jest kłamstwo, złość, frustracja, oszustwo też nie wpływa pozytywnie na nas, a wręcz przeciwnie.

Uważaj na słowa, słowa zamieniają się w czyny, uważaj na czyny, zamieniają się w nawyki, uważaj na nawyki, zamieniają się w cechy, cechy zamieniają się w charakter, charakter staje się twoim przeznaczeniem…

W jednym wywiadzie Katarzyna Grochola powiedziała, że to jest jej najlepsza książka. Nie czytałam jej wszystkich książek ale na pewno jest to książka inna niż dotychczasowe. Autorka nie skupia się w niej na jednym bohaterze, ona pokazuje historię kilkoro bohaterów. Żadna z historii nie jest łatwa, przyjemna i bezproblemowa, każdy z nas dotknął problemu uzależnienia, nieszczęśliwej miłości ale przecież tak wygląda życie każdego z nas. Myślę, że jest to interesująca książka, która wymaga od czytelnika ciągłej uwagi.

Zapisz