Rób swoje – Sarah Knight

with Brak komentarzy
Rób swoje - Sarah Knight

„Rób swoje” to kolejna po „Magii olewania” i „Ogarnij się” książka autorstwa Sarah Knight. Przekonuje ona, że czas robić swoje według własnych standardów i zasad. Należy pozbyć się martwienia o opinie innych, i spełnianie cudzych oczekiwań.

Rób swoje

W „Magii olewania” Sarah Knight uczyła nas pozbywania się tego czego nie chcemy, czyli przedmiotów, obowiązków, związków, imprez i wszystkich innych rzeczy, które nas irytują. W „Ogarnij się” pokazywała, jak znajdować czas dla siebie i swoje przyjemności. A w „Rób swoje” przekonuje nas, żebyśmy przede wszystkim skupili się na tych rzeczach, które chcemy zrobić, a nie musimy bo ktoś inny tego od nas oczekuje albo wręcz żąda. Mamy prawo odmawiać spotkań, wyjazdów, spędzania czasu przez nas wymyślony sposób. Pomimo opinii innych (na pewno z dobrych powódek) możemy decydować o tym, jak ma wyglądać nasze życie.

Moja opinia

Autorka na swojej stronie i na potrzeby książki, zrobiła wśród swoich czytelników badania, które pomimo, że nie są naukowo udowodnione to jednak bardzo dają do myślenia. Wiele osób żyje pod dyktando spełniania oczekiwań rodziców, rodziny, przyjaciół, w ogóle nie pytając siebie czy mają na coś ochotę np. wspólnie spędzenie czasu, wakacji, czy zajmowania się cudzymi dziećmi.
Sarah Knight ma specyficzny styl pisania. Nie przejmuje się słowami, pisze jasno i dosadnie, i z wielkim zaangażowaniem o sprawach, które myślę, że wielu czytelników dotyka.

Mentalna blokada przeciwko samolubstwu u wielu z nas pojawia się dlatego, że wyobrażamy je sobie jako odbieranie czegoś innym. Pomyślmy o nim zatem jako o pielęgnowaniu własnego dobrostanu. Czy zapinasz pasy w samochodzie? Używasz kremu z filtrem na plaży? Idziesz spać, kiedy jesteś zmęczona i pijesz wodę, kiedy czujesz pragnienie? […] Musisz być samolubny w tym sprawach, ponieważ nikt inny nie ma obowiązku robić tego za ciebie. I to samo dotyczy ochrony własnego szczęścia.