Róża – Agnieszka Opolska

with Brak komentarzy
Wydawnictwo Opolska, 2017
Liczba stron: 416
Zaplanować swoje zniknięcie z dotychczasowego życia, zatrzeć wszelkie ślady swojego istnienia, pozamykać wszystkie sprawy, łącznie z zabraniem ukochanej pościeli w kwiaty i przepaść bez śladu i wieści. Zniknąć ze świata wirtualnego i realnego. Czy ktoś z nas byłby w stanie, coś takiego zrobić po odkryciu, że jego małżonek prowadzi od dłuższego czasu ciągłą konwersację z dawną sympatią z młodzieńczych lat, której przyznaje, że już Was nie kocha?
Tak, właśnie uczyniła Karolina (Róża) główna bohaterka książki Agnieszki Opolskiej „Róża”, kiedy przeczytała maile pomiędzy jej mężem a jego przyjaciółką.
Czy jednak da się uciec od swoich lęków i pragnień? Czy zmiana miejsca na świecie, spowoduje, że ukrywane przez wiele miesięcy, lat sekrety nigdy nie wyjdą na światło dzienne? Czy fizyczna ucieczka, tak naprawdę sprawia, że ból, który rozwala nas w środku maleje?
Każdy z nas niesie przez swoje życie, jakieś tęsknoty, braki, brzemię rodzinne, które albo zaspokajamy albo ciągle będziemy próbować sami albo rękami innych osób to uczynić. Róża chciała być kochana od początku swojego życia, ale ciągle „coś” wydarzało się, że nie dane jej było tego poczuć, i ciągle pragnie aby w końcu, kiedyś mogła to doznać.

Agnieszka Opolska zabiera nas w podróż niezwykłą, z jednej strony, tak bardzo różną od naszego życia a z drugiej strony każdy z nas w tej powieści znajdzie coś dla siebie i o sobie. Dodatkowo powieść po prostu się pochłania, jak już się zacznie to jedyne pragnienie jest móc czytać ją bez końca. Oprócz ciekawego i nietuzinkowego wątku losów Róży i innych bohaterów, Opolska przybliża nam też malarstwo. Nie tylko pięknie pisząc o kolejnych posunięciach ołówka, ale również poprzez swoje rysunki w książce, które rozbudzają naszą wyobraźnie. Niesamowita jest też sama okładka książki, niby niepozorna, ale te kolory, tekstura robią wrażenie i przyciągają spojrzenie.

Agnieszka Opolska, która powieścią „Anna May” zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Literacki Debiut Roku 2015.
Za egzemplarz dziękuję 

Zapisz