SAFA. Nie okaleczajcie mnie – Waris Dirie

with 1 komentarz

 

Wydawnictwo Świat Książki
 Liczba stron: 313

Waris Dirie w swojej książce opisuje swoje spotkanie z Safa małą bohaterkę z filmu „Kwiat pustyni”, która grała jej postać. Przedstawia ona kulisy dobrania głównych bohaterów filmu oraz warunków umowy, jakie zostały podpisane przed rozpoczęciem zdjęć. Waris przyjechała do rodzinnej wioski Safy – Dżibuti, żeby sprawdzić czy dziewczynka nie została obrzezana (to był najważniejszy warunek umowy podpisanej między Fundacją Waris a rodzicami Safy).  Waris obejrzała na własne oczy oraz usłyszała, różne historie z Dżibuti, które utwierdziły ją w przekonaniu, że oprócz europejskiego i światowego nagłośnienia sprawy obrzezania to nie wystarczy aby ustrzec małe dziewczynki przed tym
karygodnym postępowaniem. Postanawia wraz ze swoją Fundacją podjąć kroki aby bezpośrednio pomagać.

Książka uważam, że warta przeczytania bo co warto wspomnieć, że sama Waris została obrzezana, kiedy była małą dziewczynką i do dzisiejszego dnia bardzo przeżywa wspomnienie tamtych chwil. Po zdobyciu rozpoznawalności, jako modelka postanawia na różne sposoby walczyć z okrucieństwem FGM. Niestety to nie jest proste, ponieważ akt obrzezania był robiony od pokoleń i według tamtejszej kultury to jest wymóg aby dziewczynkę można było wydać za mąż (oczywiście jest to mąż wybrany przez jej ojca).

Ze swojej strony dodam, że ten problem, jest również w Europie a dokładnie we Francji, gdzie prawo francuskie tego zabrania i wprowadziło obowiązek sprawdzania dziewczynek i nakłada kary na rodziców dziewczynek, które zostają obrzezane, ale mimo to dalej te okrutne akty są wykonywane.

Zapisz