Stan nie! błogosławiony – Magdalena Majcher

with Brak komentarzy

 

Wydawnictwo Pascal, 2017
Liczba stron 384
 „Stan nie! błogosławiony” Magdaleny Majcher to opowieść o Poli i Jakubie, którzy są kilka lat po ślubie, chcą dziecka ale nie w tej chwili, bo jeszcze kilka rzeczy chcą najpierw ustabilizować. Los jednak spłatał im figla i w najmniej odpowiednim momencie test ciążowe pokazał dwie kreski. Życie małżonków przewraca się do góry nogami a to dopiero początek rewolucji. Przy rutynowych badaniach okazuje się, że dziecko może mieć wadę genetyczną. Stają przed dylematem badań prenatalnych, możliwości aborcji albo pozostawienie wszystkiemu losowi. Niepewności i strachu o życie i zdrowie przeplatają się z radością rosnącego w brzuchu nowego stworzenia.
Oprócz dylematów młodych związanych z ciążą, dochodzą do głosu bardzo skrajnie różne dwie najbliższe osoby Poli i Jakuba i namieszać jeszcze bardziej w ich trudnych dylematach.
Przecudowną bohaterką i ucieleśnieniem wymarzonej babci jest Babcia Jakuba, mądra, bystra i inteligentna osoba, która niczego nie narzuca, wysłuchuje, wspiera i daje młodym żyć według swoich pomysłów.
Matka Poli jest dość specyficzną osobą, dla której opinia innych (księdza i sąsiadów) jest ważniejsza niż własne zdanie i ma dość konserwatywne poglądy na temat małżeństwa, dzieci i kościoła. Bohaterka pięknie odzwierciedla wiele kobiet, które każdy z nas ma okazje znać i nie jeden raz zmierzył się z nimi w dyskusji.
Magdalena Majcher w swojej książce doskonale wyczuła nadchodzące wydarzenia, które zawładną naszą ojczyzną (wątek o aborcji został napisany przed wydarzeniami, jakie miały miejsce w Polsce). Porusza trudny i dość kontrowersyjny temat aborcji ze względów medycznych i badań prenatalnych. Nie poucza czytelnika, ale podaje jasne i fachowe informacje i fakty, które mogą rozwiać wątpliwości niektórych.
Książkę czyta się jednym tchem, są momenty uśmiechu i radości, ale również strachu, niepewności czy nawet paniki. „Stan nie! błogosławiony” jest napisany z perspektywy Poli, dzięki temu mamy pełny obraz przeżywanych sytuacji przez bohaterkę.

Zapisz