Statystycznie rzecz biorąc – Janina Bąk

with Brak komentarzy
Statystycznie rzecz biorąc - Janina Bąk

„Statystycznie rzecz biorąc” Janina Bąk czyli lekka i przyjemna opowieść o co chodzi w tej całej statystyce.

Statystycznie rzecz biorąc

Większość z nas nie rozumie pojęć: skala nominalna czy ilorazowa. Nie umiemy rozpoznać, które badanie jest wiarygodne, a które nieprawdziwe doniesienia powinniśmy omijać szerokim łukiem. Janina Bąk w swojej książce pokazuje, na jakie doniesienia daliśmy się nabrać. Jak często błędnie były interpretowane wykresy, czy jak zmieniane wykresy, żeby pasowały do teorii, którą chcemy przedstawić.
Autorka rozprawia się ze znanym mitem dotyczącym powiązania szczepionek z autyzmem i pokazuje krok po kroku dlaczego ta teoria nie jest prawdziwe, a badania wcale nie zostały potwierdzone ani uznane za prawdziwe. A mimo to dalej teoria jest żywa i uważana za wiarygodną.

O książce

Janina Bąk w swojej książce „Statystycznie rzecz biorąc” w humorystyczny sposób opowiada o trudnych dla laików teoriach, metodach, pojęciach. Uczy nas krok po kroku, pokazując na przystępnych dla nas przykładach, że statystyka taka trudna nie jest. A co więcej udowadnia, że jest jej pełno wokół nas na co dzień i bardzo jest potrzebna.
Pokazuje błędy w badaniach, w stosowaniu metod statystycznym. Przedstawia zdjęcia z pracy czy telewizji, które wielu widzów i czytelników wprowadzały w błąd.

Moja opinia

Jeśli znacie Janinę z Instagrama czy prezentacji, niektóre są dostępne na YouTube, to czytając książkę ma się wrażenie, że czyta ją sama Janina. Dokładnie przełożony jej sposób bycia, mówienia, żartów. Cudownie się to czyta!
Z wielką lekkością, ale również cudownym zainteresowaniem czyta się książkę i wciąga wiedzę bez większych trudów czy problemów. Janina Bąk ubóstwia statystykę i postanowiła przybliżyć nam ją w sposób lekki i ciekawy. Liczba anegdot, śmiesznych historii, przykładów z życia wziętych jest od zatrzęsienia. I uwaga! czytając tą książkę będziecie się świetnie bawić i śmiać!