Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę – Agnes Martin-Lugand

with Brak komentarzy
Wydawnictwo Wielka Litera, 2014
 Liczba stron: 153

Diane, francuska, która ma przecudownego męża i uroczą córeczkę. Oprócz tego ma swoje miejsce na ziemi czyli kawiarnie literacką, którą prowadzi wraz ze swoim przyjacielem.
Wszystko toczyło się cudownie aż do momentu, w którym Diane traci w wypadku samochodowym swojego męża i córkę. Załamuje się bo byli jej całym światem. Przez ponad rok prawie nie wychodzi ze swojego paryskiego mieszkania. Zaszyła się i zaklina rzeczywistość. Jej ulubionymi rzeczami to bluza męża i misiu jej córki. Nie umie się podnieść i pogodzić z ich stratą.
Jedyną osobę, którą Diane toleruje jest jej przyjaciel, który każdego dnia stara się aby udało jej się wydobyć z żałoby i znowu zacząć żyć.
W końcu pewne dnia Diana postanawia wyjechać do Irlandii. Sprzedaje mieszkanie, kupuje bilet i wyrusza w podróż, która ma sprawić, że samodzielnie stanie na własnych nogach.

Książka napisana jest sposób lekki i przyjemny. Odczuwamy smutek głównej bohaterki jednak nie wywiera on na nas negatywnego wpływu.
Każdy w tej powieści pewnie znajdzie coś innego dla siebie a dla niektórych będzie niezrozumiała. Moim zdaniem jest to powieść o tym, że w ważnych momentach wsparcie najbliższych jest bardzo ważne, że aby stanąć na własnych nogach i znaleźć szczęście najlepiej szukać w sobie a później na zewnątrz. To powieść również o tym, że czasem trzeba się cofnąć aby móc później iść do przodu. I chyba najważniejsza rzecz, że trzeba słuchać siebie, mimo, że czasem możemy się nie zgadzać z otaczającym nas światem.

A sam tytuł książki mnie zauroczył kawa i książki i szczęście, to cudowne połączenie 🙂

Zapisz