Tylko razem z córką – Betty Mahmoody

with 1 komentarz

 

Media Rodzina, 2013
 Liczba stron: 501

„Tylko razem z córką” to zdanie, które wielokrotnie zostaje wypowiedziane przez główną bohaterkę.

Betty opowiada prawdziwą historię ze swojego życia. Jest Amerykanką, która wyszła za mąż za Irańczyka, która jak się wydawało zamerykanizował się. Od wielu lat mieszka w Ameryce, skończył medycynę i prowadzi własną praktykę lekarską. Urodziła im się córeczka.

Betty, 3 sierpnia 1984 roku przyjeżdża z córeczką i mężem na wakacje do Teheranu. Po około 2 tygodniach okazuje
się, że to była dobrze zaplanowana akcja mająca na celu uwięzić matkę i córkę w Iranie. Jej mąż pokazuje swoje prawdziwe obliże fanatyka religijnego, który żąda od Betty całkowitego posłuszeństwa i przystosowania się do nowych warunków.

Od tej pory Betty rozpoczyna długą walkę aby wydostać siebie i córkę z Iranu. Sama bez problemu uciekłaby do Ameryki, ale dziecko w Iranie jest własnością męża.
Główna bohaterka na różne sposoby, próbuje znaleźć możliwość na to, żeby jej plan się powiódł wydostać się ale tylko razem z córką.

Książką jest wstrząsającą rzeczywistością panującą w krajach arabskich. I zastanawiające jest czy każda osoba przybywająca stamtąd do Europy i Ameryki jest faktycznie w stanie się przystosować do kultury panującej u nas? Czy te wszystkie osoby mieszkające pośród nas udają?
A może taki duży wpływ na zachowanie ludzi ma fakt, w jakim towarzystwie, kulturze się znajdujemy czy to nasza rodzina? czy to kraj, do którego pojechaliśmy aby się wykształcić i zarobić pieniądze.

Zapisz