Tysiąc wspaniałych słońc – Khaled Hosseini

with Brak komentarzy

 

Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c, 2014
Liczba stron: 393

Znowu zapraszam Was do świata arabskiego. Akcja książki „Tysiąc wspaniałych słońc” toczy się w Afganistanie. Khaled Hosseini pokazuje w książce różne oblicza muzułmańskiej kultury. Z jednej strony ukazuje ludzi, dla których Koran odgrywa główną role, z drugiej jak bardzo, niektórzy skupieni są na władzy mężczyzn względem kobiet i wszelaki sposób wykorzystywanie tego. Z kolejnej strony znajdziemy mężczyzn, którzy kochają swój kraj, ale umieją zadbać o dobro dla swoich córek i żon. Pozwalają im na edukację, na nie noszenie abaja czy nikab, na swobodnym wypowiadaniu się na różne tematy.

Autork głównie opowiada losy dwóch dziewczyn, które dzieli parędziesiąt lat, a oprócz tego przeszłość, wychowanie, pochodzenia. Poprzez różne skomplikowane zrządzenia losu, ich losy w końcu się połączą w zaskakującym ułożeniu. Nie chce pisać szczegółów żeby za dużo nie odkryć.

Moim zdaniem ważną rzeczą jest, że Khaled w swojej powieści przedstawia siłę kobiet, które w różny sposób muszą zmagać się ze swoim życiem, znosić ubliżanie, nękanie, więzienie we własnym domu, przemoc fizyczną oraz psychiczną, całkowite podporządkowanie się mężczyźnie. Pomimo powszechnemu zniewoleniu kobiet wiele z nich walczy po cichu, w skrytości domu o lepsze życie dla siebie i swoich dzieci.

Autork używa prostego języka, którym barwnie i bardzo realistycznie przedstawia akcje książki a dodatkowo czytelnik ma problem z oderwaniem się od książki bo ta wciąga.

Zapisz