VOX – Christina Dalcher

with Brak komentarzy
VOX - Christina Dalcher

VOX Christina Dalcher opisuje feministyczną dystopię o świecie rządzonym przez mężczyzn. Wstajesz rano i do Twojego domu wchodzą mężczyźni, zakładają Ci na nadgarstek bransoletkę i od dziś możesz wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie. Liczniki dostają tylko i wyłącznie kobiety, w tym również dziewczynki, niezależnie od wieku. Mężczyźni mogą mówić bez ograniczeń. Wraz z posiadaniem nowej biżuterii zmienia się też rola kobiet. Od dziś głównych ich zadaniem jest prowadzenie domu i rodzenie dzieci.

VOX

VOX Christina Dalcher to opowieść o kobiecie, naukowcu, która posiada czwórkę dzieci ale łączy wychowywanie dzieci z robieniem kariery. Zbytnio nie interesuje się polityką, rzadko chodzi na wyboru i nie bierze udziału w akcjach feministycznych bo jak sama uważa kobietą nie nie grozi, nikt nie ośmieli się zabrać praw kobietom. Jakże się zdziwiła, gdy pewnego dnia wszystko diametralnie się zmieniło. Odebrano jej pracę, teraz jej głównym zadaniem to zajmowanie się domem, i otrzymała prezent – limit słów, jakie może wypowiadać każdego dnia.

Ale to jest moja wina. I nie stałam się winna przedwczoraj, składając podpisy na umowie Morgana. Zawiniłam już dwadzieścia lat temu, kiedy pierwszy raz nie poszłam zagłosować, kiedy w kółko powtarzałam Jackie, że jestem zbyt zajęta, żeby chodzić na jej demonstracje, malować transparenty albo dzwonić do kongresmenów.

Moja opinia

Książka „VOX” przykuwa uwagę. Bo czy możliwe jest, żeby stworzyć taki świat, żeby kobieta mogła wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie? Autorka podjęła się ciężkiego ale jakże ważnego tematu kobiet. W swojej książce świetnie przedstawiła scenariusz, jak świat może wyglądać. Miejscami czytając książkę, można się przerazić. Na pewno powieść porusza ważną kwestię, i warto wziąć ją sobie do serca. Nie ważne na kogo głosujesz, ważne żeby iść do wyboru, bo nasz głos może mieć wielkie znaczenie, jak świat będzie jutro wyglądał

O książce

Książkę czyta się bardzo szybko i intensywnie. Treść powieści wciąga i miejscami przeraża. Emocje głównej bohaterki napisane są świetne, czytelnik doskonale odczuwa jej myśli i odczucia. Christina Dalcher doskonale opisuje nowy świat, w jakim przyszło żyć Jean. Zmiany widoczne w telewizji, w relacjach z sąsiadami, w sklepie czy w samej rodzinie. Autorka pokazuje zmiany, do jakich może doprowadzić nagradzanie milczenia i brak wypowiedzianych słów. Moim zdaniem książka „VOX” niesie w sobie ważny przekaz.