Więcej niż pocałunek – Helen Hoang

with Brak komentarzy
Więcej niż pocałunek - Helen Hoang

Książka „Więcej niż pocałunek” Helen Hoang, została nagrodę Goodreads Choice Adwards dla najlepszej książki roku 2018. Autorka w wieku trzydziestu czterech lat została zdiagnozowana i dowiedziała się, że cierpi na zaburzenia autystyczne.

Więcej niż pocałunek – O czym książka

Stella to trzydziestoletnia kobieta, odnosząca sukcesy w swojej dziedzinie czyli w ergonometrii. Jest samodzielna i kocha swoją pracę. Rodzice jednak naciskają ciągle, żeby ułożyła sobie życia, czyli znalazła męża i założyła rodzinę. Główny problem bohaterki jest jednak to, że ma problem w relacjach z innymi ludźmi. Cierpi na zespół aspergera, który jest niezrozumiały dla większości społeczeństwa. Aby sobie pomóc postanawia wynająć mężczyznę do towarzystwa.
Książka napisana jest z perspektywy zarówno Stella, jak i Michaela, dzięki czemu mamy obraz całej historii. Książka jest seksowna i zabawna, ale przede wszystkim otwierająca oczy, nam czytelnikom na inne postrzeganie świata, dźwięków, zachowań powszechnie traktowanych, jako normalne, albo niegrzeczne.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gosia | Bookstagram 📖 (@booksmyloveblog)

Dlaczego ją przeczytałam ?

Książka zwróciła moją uwagę przede wszystkim ze względu na problem głównej bohaterki. Zespół aspergera jest mało znany w naszym społeczeństwie. Często boimy się tego określenia np. w diagnozowaniu naszych dzieci. Warto, np. dzięki takim książką jak „Więcej niż pocałunek” pokazać konkretnie na czym to wszystko polega, jak wygląda nadmierna stymulacja. Uważam, że musimy się edukować jako społeczeństwo, aby osobą dotkniętym tym zespołem żyło się lepiej wśród nas. Dzięki temu, że tak dobrze Autorka opisała problemy, z jakimi mogą się spotykać osoby z zespołem aspergera, możemy lepiej zrozumieć innych ludzi, a przede wszystkim to, że nie jesteśmy wszyscy tacy sami.

Moja opinia

Książka zachwyciła mnie pod względem opisu zachowań, myśli, sposobu działania osób z aspergerem. Wiedza ta nigdzie nie jest rozpowszechniona, mało kto na ten temat mówi. Autorka odważyła się napisać książkę o bohaterce, która ma ten spektrum. Dzięki temu pokazuje nam, jak osoby z aspergerem zachowują się, jak reagują na różne bodźce, jak ich zachowanie może być źle postrzegane przez świat zewnętrzny.