Wybór M. – Natalia Nowak-Lewandowska

with Brak komentarzy

Wybór M. - Natalia Nowak-Lewandowska

 

Natalia Nowak-Lewandowska w swojej książce „Wybór M.” porusza po raz kolejny trudny temat. W poprzedniej książce „Pozorność” dotykała temat poronienia. W najnowszej książce jest równie trudny i rzadko spotykany temat gwałtu. Autorka nie boi się poruszać ciężkich problemów i robi to niesamowicie dobrze.

Wybór M.

„Wybór M.” Natalii Nowak-Lewandowskiej to opowieść o Miszce, która uwolniła się od toksycznej rodziny i wiedzie szczęśliwe życie u boku swojego cudownego męża. Wszystko wygląda pięknie do momentu aż pewnego wieczoru zastaje napadnięta przez nieznanych mężczyzn. Jej życie całkowicie się zmienia, właściwie jej świat zostaje zniszczony. Czy rodzina, przyjaciele i ona sama udźwignie ciężar zaistniałej sytuacji?

Autorka trafnie wybrała bohaterów swojej powieści, są zróżnicowani, bardzo dobrze opisani. Znajdziemy przegląd różnych osobowości, którzy wyrażają swoje opinii na różne tematy. W książce przedstawione zostały również przemiany bohaterów.

Trudny temat

Natalia Nowak-Lewandowska w swojej książce bardzo realistycznie i przekonująco pokazała scenę gwałtu. Czytając ją czytelnik czuł się, jakby znalazł się właśnie w tamtej sytuacji albo co najmniej był naocznym świadkiem zdarzenia. Kolejne strony książki ukazują, jak główna bohaterka ale również jej najbliżsi oraz personel medyczny radzi sobie albo nie radzi z zaistniałą sytuacją. Dzięki książce odkrywamy, jak dla wszystkich to zdarzenie ma wpływ, i jak każdy z nich nieporadnie próbuje sobie radzić.

Autorka w swojej powieści „Wybór M.” pokazuje różne oblicza społeczeństwa, opinii i relacji damsko-męskie. Nie boi się pokazać skrajnych opinii na temat gwałtu:

Jakby nie łaziła sama po nocy, to dzisiaj zajmowałaby się poważniejszymi sprawami, a teraz płacz i lament. Głupie te baby! Zamiast zawczasu myśleć logicznie, one takie wyzwolone, takie feministki cholerne. Gdyby jedna z drugą znały swoje miejsce, nie byłoby kłopotu. A facet to tylko facet, pewnie łaziła na wpół goła i aż się prosiła, żeby ją puknąć.

 

Moje opinia na temat „Wybór M.”

W książce narracja jest trzecioosobowa. Sceny opisane przez Natalię Nowak-Lewandowską są bardzo realistycznie i autentycznie. Czytelnik z łatwością wczuwa się w opisywane wydarzenia, myśli, sytuacje bohaterów. Scena gwałtu opisana jest bardzo realistycznie, tak bardzo, że aż musiałam przerwać czytanie książki aby ochłonąć i wrócić do własnej równowagi.

Cudowne jest to, że Natalia Nowak-Lewandowska pokazuje przekrój opinii społecznych na temat gwałtu i radzenia sobie z nim. Miejscami miałam ochotę potrząsnąć niektórymi bohaterami za ich myśli i słowa, ale z drugiej strony niestety taka jest rzeczywistość. Mimo, że poruszony temat jest bardzo trudny (sama po scenie z gwałtem musiałam odłożyć książkę i ochłonąć) cieszę się, że autorka go poruszyła i udźwignęła temat!