Zanim się pojawiłeś – Jojo Moyes

with 20 komentarzy

 

Wydawnictwo Świat Książki
Liczba stron: 494

 

Historia dzieje się w Anglii, w turystycznej miejscowości, gdzie zwykłe życie prowadzi Lou 27-latka. Ma chłopaka, mieszka z rodzicami, właśnie straciła pracę, właściciel został zmuszony do zamknięcia kawiarni, w której pracowała. Postanawia, jak najszybciej znaleźć nową pracę,  ponieważ w zakładzie jej ojca też szykują się zwolnienia i rodzina nie będzie miała za co żyć. Lou nie ma pomysłu na siebie i nie umie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie „co by chciała robić?”.
W urzędzie pracy oferują jej bardzo kiepskie stanowiska, aż pewnego dnia pojawia się ogłoszenia, że poszukują osobę do opieki nad niepełnosprawną osobą. Lou niewiele myśląc postanawia spróbować. O jakie było jej zdziwienie, kiedy okazuje się, że otrzymała tę pracę, a wynagrodzenie przechodzi jej najśmielsze oczekiwania.

Lou opiekuje się Willem Traynorem, który dwa lata temu uległ poważnemu wypadkowi. Został on potrącony przez motocyklistę i od tej pory jest całkowicie sparaliżowany. Choroba zabrała mu wszystko, przestał być młodym businessmanem, który osiąga sukcesy, przestał podróżować, uprawiać rożnego rodzaju sporty. Jest zrozpaczony swoją sytuacją i nie umie jej zaakceptować. Nie chce mu się żyć.

Jojo Moyes chce pokazać nam, że jedynym ograniczeniem jest nasz umysł i my sami oraz namawia nas żeby nie bać się podejmować decyzji. Wszystko co nowe nas przeraża, boimy się tego, ale jest to naturalna reakcja każdego z nas,
która wystarczy przełamać, żeby dokonać czegoś nowego. I ten strach mamy traktować jako mobilizacje.

Zapisz