Znany szum morza – Magdalena Majcher

with Brak komentarzy
Znany szum morza - Magdalena Majcher

„Znany szum morza” to ostatnia część cudownej „Sagi nadmorskiej”. Pierwszą była „Obcy powiew wiatru” i „Zimny kolor nieba”.

O czym książka – Znany szum morza

„Znany szum morza” Magdaleny Majcher kontynuuje opowieść o kobietach z rodziny Zielczyńskich. Autorka opowiadała już o Marcjannie (babci), Gabrieli (córce) i teraz czas przyszedł na losy Jagody (wnuczki). Bohaterka jest córką Gabrieli i Sławomira Cymer. Poznajemy ją przed maturą, kiedy Jagoda jest pewna że chce iść na studia ale też ma poczucie, że chce pomóc swojej matce w codziennych obowiązkach. Jej ukochany ma inne plany na ich wspólną przyszłość, chce koniecznie przenieść się do Szczecina i nie wyobraża sobie zostać w rodzinnych stronach. Ich losy łączą się ponownie kiedy chłopak jednak wraca do domu, by tutaj wieść dorosłe życie. Rodzi im się syn, niestety niepełnosprawny co bardzo odbija się na całej rodzinie i ich dalszym planom.

Moja opinia

Powieść „Znany szum morza” jest to powieść o miłości, namiętności, ale również o naiwności. Jednym z ważnych wątków książki jest też walka o zdrowie wnuka Gabrieli.
Choroba Jagody syna, staje się nie tylko próbą dla związku młodych rodziców, ale również powoduje, że podbramkowa sytuacja wyzwala nieznane dotąd pokłady sił i determinacji.
W Gabrieli budzi się wojownik o zdrowie i sprawność syna ale również o swoją i jego przyszłość.

Podsumowanie serii

Autorka Magdalena Majcher w całej serii zabiera nas do różnych okresów w Polsce. Dzięki całemu cyklowi może dostrzec, jak bardzo zmieniała się mentalność Polskiego społeczeństwa, jak wyobrażenie o życiu czy też normy społeczny zaszły na przestrzeni tych lat.
Bardzo się cieszę, że Autorka nie boi się podejmować w swoich powieściach trudnych i niewygodnych tematów.
W każdej książce z serii „Saga nadmorska” powracało pytanie, czy kobiety z rodziny Zielczyńskich muszą nieść ze sobą fatum, że każda z nich musi się zmierzyć ze swoim nieszczęściem. Ale co ważne, starają się trzymać razem i wspierać pomimo różnic zdań i opinii.